Disciplíny moderného parašutizmu.

Za voľného pádu

RW - relative work

RW alebo FS (formation skydiving) je disciplína parašutizmu za voľného pádu, kde družstvá (2, 4, 8 miestne) po výskoku z lietadla vytvoria predpísanú formáciu v takzvanej prsnej polohe. Parašutisti majú predpísaný čas na vytvorenie formácií, za ktoré majú body.

Táto disciplína je obľúbená u nováčikov, ale takisto aj u profesionálov ako je náš národný tím SKYDIVE UNIVERSITY SLOVAKIA.

FREEFLY

Freefly ako aj voľný preklad názvu „voľné lietanie“ je odvetvie parašutizmu, kde športovci po výskoku z lietadla zaujmú pokročilejšie polohy ako napríklad: Sitfly (sedák), Headdown (dolehlavou), ale aj rôzne iné polohy pádu.

Dosahujú pri tom oveľa vyššiu rýchlosť voľného pádu. V sede napríklad dokáže parašutista padať približne 270 KM/H.

ANGLE FLYING

Ide o jeden z najmodernejšich spôsobov skákania, kde skupina ľudí padá v uhle, ktorý im umožnuje lietať smerom dopredu. Vďaka doprednej rýchlosti sa môžu športovci priblížiť jeden pod druhého na niekoľko centimetrov, pričom ich pádová rýchlosť dosahuje aj 350 KM/H.

WINGSUIT

Je oblek vďaka ktorému ľudia vedia aspoň na chvíľu lietať. Pomer doprednej rýchlosti voči pádovej je vyšší ako pri iných disciplínach a vďaka tomu sa predlžuje doba voľného pádu (v tomto prípade letu).

Ľudia si často mýlia „wingsuiting“ s B.A.S.E. skákaním. Áno, aj pri basejumpingu často skokani využívajú wingsuit, avšak drvivá väčšina ľudí, ktorí skáču z lietadla s wingsuitom nikdy basejumping neskúsila a ani neskúsi.

Na padáku

PRESTNOSŤ PRISTÁTIA

Prestnosť pristátia je kráľovská disciplína parašutizmu, kde športovec opúšťa lietadlo približne 1000 metrov nad terénom a pokúša sa pristáť na bode „nula“ vo veľkosti dvojeurovej mince. Úlohou je v danom počte pokusov nazbierať čo najmenej centimetrov od bodu „nula“. Ak parašutista pristane od tzv. nuly viac ako 16 centimetrov, je za daný zoskok diskvalifikovaný a pripočitáva sa mu 16 centimetrov do celkového bodovania.

CANOPY PILOTING/SWOOPING

Pri tejto disciplíne na otvorenom padáku parašutisti dosahujú obrovské rýchlosti tesne nad zemou. Táto disciplína má svoje podkategórie, kde medzi dvoma bránami musia predviesť svoju rýchlosť, presnosť a dĺžku doletu od vstupnej brány.

CRW

Canopy relative work je jedna z najnebezpečnejších disciplín parašutizmu, pretože parašutisti vytvárajú formácie na otvorených padákoch. Vzniká tak obrovské nebezpečensto zapletenia sa jedného s druhým.

Pre divákov naopak je CRW veľmi jednoduché sledovať zo zeme. Slovensko zastupuje v tejto disciplíne Compact skydive team.

Páčil sa ti tento článok?

prečítaj si ich viac

AAD

Parašutizmus je o mnoho bezpečnejšií

sk_SKSlovak
Share via
Copy link
Powered by Social Snap